کاروانسرا و رباط و بررسی معماری آنها همراه با نمونه|بهترین وب سایت کتاب،مقاله-floating

کاروانسرا و رباط و بررسی معماری آنها همراه با نمونه

دانلود بهترین فایل کاروانسرا و رباط و بررسی معماری آنها همراه با نمونه
برای دانلود فایل بر روی دکمه زیر کلیک کنید

دریافت فایل
کاروانسرا و رباط و بررسی معماری آنها همراه با نمونه

کاروانسرا-و-رباط-و-بررسی-معماری-آنها-همراه-با-نمونه

فرمت فایل:       word

تعداد صفحات:    45

 

 

 

دل، ای سلیم بر این کاروانسرا مبند 

    که خانه ساختن آیین کاروانی نیست

         عملكرد هاي گوناگون : كاروانسراها در گذشته ،باعث شده است نامهایي ما نند كاربات، رباط ، ساباط ،خان .... در فرهنگ لغات جای گیرد، كه در اصل داراي وظايف مشابهي مانند كاروانسرا ها بوده ولي از نظر خصوصيات و معماري هر يك داراي ويژگي هاي متفاوت بوده اند . كلمه كاروانسرا مشتق از كاروان – كاربان به معنی گروه مسافران (قافله ) كه دسته جمعي مسافرت مي كنند و سراي به معني خانه و مكان است هر دو كلمه كاروان و سراي مشتق از پهلوي ساساني است .

 در اینجا قبل از پرداختن به معماری ودیگر موضوعات وابسته به کاروانسرا باید اشاره کوتاهی به تعاریف رباط ،ساباط کاربات و ....نموده تا تفاوت میان انها با کاروانسرا مشخص شود.

         ساباط

 به کلیه بنا هایی که به منظور آسودن به پا می شده، چه در شهر و چه در بیرون از آن اطلاق می شده، در شهرستانهای جنوبی ایران هنوز هم این واژه در جای درست خود به کار می رود.

این بنا ها عمدتا به چند تختگاه، یک آب انبار و گاهی یک یا دو اتاق کوچک که تنها می توان به منظور رفع خستگی و اندکی آسودن مورد استفاده قرار داد. ساباط دارای سه تا هفت دهانه سرپوشیده است که دو سوی آن، تختگاه های کوچکی به اندازه یک تخت یا نیمکت قرار دارد و اغلب دهانه میانی آن، درگاه آب انبار است.

         رباط

این واژه به ساختمان های کنار راه و به ویژه بیرون از شهر و آبادی اطلاق می شود و از روزگاری بسیار کهن به زبان تازی راه یافته است. رباط علاوه بر حوض و آب انبار، دارای اتاق های متعددی است که گرداگرد حیاطی را فرا گرفته و مسافران می توانند یک یا چند شب در آن بیاسایند

         کاربات

 به معنی خانه کاروان است و پیش از اسلام به جای کاروانسرا به کار می رفته است . کاربات مانند رباط دارای اطاق و حوض است.

         چاپارخانه

از ديگر ساختمان هاي مهم ميان راهي چاپارخانه بوده كه عملكرد اصلي آن جهت استراحت چاپارهاي دولتي و تعويض اسب هاي خسته با اسب هاي تازه نفس بوده است. چاپار ها، نامه ها و اوامر دولتي را از مركز به ايالات و برعكس انتقال   مي دادند.سابقه چاپارخانه ها نيز در ايران به قرون پيش از اسلام مي رسد.

نماي ورودي چاپارخانه ميبد در استان يزد مربوط به دوره قاجاريه..

 

وبلاخره به به رباط های بزرگ و جامع کاروانسرا می گویند چه در شهر و چه بیرون از آن واقع شده باشد. کاروانسرا علاوه بر اتاق و ایوان، دارای باره بند، طویله و انبار است و اغلب ورودی آن را بازار کوچکی به نام غلافخانه تشکیل می دهد و بر روی سردر آن چند اتاق پاکیزه قرار گرفته که به کاروانسالار اختصاص دارد. گاهی در دو سوی کاروانسرا، برجهایی قرار می گرفته که در مواقع نا امنی، مورد استفاده مدافعان و راهداران قرار می گرفته است. در زبان عربی واژه خان به جای کاروانسرا مورد استفاده قرار می گیرد.

از جمله يادگارهاي پر ارزش معماري ايران، كاروانسراهاست كه از روزگار كهن به دلايل گوناگون و در ارتباط با جريانات اقتصادي ، نظامي، جغرافيايي و مذهبي بنياد گرديده و در ادوار مختلف بتدريج توسعه و گسترش يافته است .منابع تاریخی حکایت از آن دارند که بنیانگذار احداث بناهای مورد بحث ، هخامنشیان بودند ، هرودوت ، مورخ یونانی در کتاب پنجم خود از منزلگاه هایی گفتگو می کند که توسط هخامنشیان بین شوش و سارد ساخته شده است . این مورخ از یکصد و یازده بنای شبیه کاروانسرا ( چاپارخانه ) نام می برد که در طول حدود 2500 کیلومتر فاصله بین پایتخت هخامنشی و بابل ساخته شده و کاروانیان سه ماهه آن را طی می کردند . گر چه نمونه ای از بناهای یاد شده از عهد هخامنشی به جای نمانده ، ولی روشن است که در آن زمان نیاز وافری به ایستگاههای بین راه و امنیت و رفاه کاروانیان و بالاخره پیک های مخصوص احساس می شده است.

در دوره اشکانی ، همانند عهد هخامنشی ، توسعه راه ها و ایجاد ایستگاههای بین راه و حمایت از کاروانیان اهمیت فوق العاده ای یافت و در مسیر اغلب جاده ها ، به ویژه در مسیر جاده معروف ابریشم ساختمان هایی شبیه کاروانسرا ایجاد شد. متأسفانه هنر و معماری عهد اشکانیان که حدود پنج قرن در ایران حکومت کردند به طور کامل شناخته نشده و ویژگی های هنرهای مختلف این دوره به ویژه معماری و تزئینات آن ، ناشناخته مانده و بنابراین نمی توان درباره نحوه معماری کاروانسراهای این دوره نظریه ای ارائه داد ولی با مقایسه با دژها و شهرهای اشکانی که اخیراً در دشت گرگان شناسایی گردید ، می توان احتمال داد که کاروانسراهای آن زمان به صورت مربع و یا مستطیل و با مصالحی چون خشت و آجر بنا گردیده و اطاق ها و اصطبل هایی در اطراف قرار  داشته است .

 در معماری و توسعه کاروانسراهای پیش از اسلام ، عصر ساسانی را باید یکی از ادوار مهم دانست . كاروانسرا شامل حياطي بوده كه در اطرافش يك نوع دالان عريضي براي چهارپايان ساخته بودندکه در آن وسيله اقامت مسافران تقريباً ناديده گرفته شده است

 

دانلود فایل

برای دانلود فایل بر روی دکمه زیر کلیک کنید

دریافت فایل


کلمات کلیدی: کاروانسرا و رباط و بررسی معماری آنها همراه با نمونه

مطالب مرتبط

کاروانسرا و رباط و بررسی معماری آنها همراه با نمونه


آشنایی با ويژگيهاي نظري در مورد مشکلات متعدد يادگيري ماشين حساب و انواع مهارتهاي متعدد الگوري

نظری به کودکان و دانش آموزان نابینا و نیمه بینا و ویژگیها و نحوه رفتار با آنها و مروری بر علل

آشنایی با نظریه قرار اجتماعی و نقد و ارزش آن

آشنایی با نظريه‌ي يادگيري و عوامل موثر در یادگیری و روشهای تدریس

آشنایی با مراقبتها و مواد مورد نیاز باردار و بررسی نقش پدران در دوران حاملگی

آشنایی با مراقبتها و مواد مورد نیاز باردار و بررسی نقش پدران در دوران حاملگی

بررسی نقش دانشگاه ها در جهان در حال تحول ( چالشها و فرصتها )

مطالعة نقش ژنتیک و نظریات مربوط پیرامون مصرف مواد مخدر و اعتیاد

آشنایی با نظريه يادگيري اجتماعي بندورا و مروری بر کاربردها و انتقادات وارد شده به آن

مطالعه تربیت کودک و بررسی عوامل موثر بر آن

آشنایی با انواع روشهای حفاری و دستگاه های حفاری

آشنایی با مقبره امام زاده اسماعيل شناط ( ابهر )

بررسی تاثير پارامترهاي گوناگون و خصوصيات انتقال حرارت خارجي اجزاء توربين تمركز

آشنایی با شهر بابل و طراحی مجتمع فرهنگی – تفریحی – ورزشی شهر بابل

آشنایی با نحوه پرورش گل و مختصری بر مشخصات گیاهشناسی و کاربرد چند گل مانند گل ناز، گل میمون و

نمونه سوالات احتمالی امتحان نهایی سوم دبیرستان (تمام دروس)

بررسي توانايي ها و قابليت هاي گردشگري امام زاده يحيي (ع) صائين قلعه

بررسی رابطه اضطراب و انگیزه پیشرفت در بین دانشجویان دختر و پسر

نمونه سوالات کنکور سراسری ریاضی

آشنایی با حالت تعادل در ترمودینامیک و تغییرات فازی سیستم های یک جزیی و محلول های دوتایی نمودا